Hellas Airsoft Hellas Airsoft  
It is currently Tue Sep 30, 2014 12:46

Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Oakley M Frame 
Author Message
Gun Slinger
Gun Slinger

Post Oakley M Frame
Tue Oct 13, 2009 10:27

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά...
Θα ήθελα την άποψη σας για το ποια θα είναι η παρεχόμενη ασφάλεια σε παιχνίδια εναντίων των bb's

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 500wt_1182

Image

Profile
Gun Slinger
Gun Slinger

Post Re: Oakley M Frame
Tue Oct 13, 2009 15:08

Απλά είναι κορυφαίο, έχει τις καλύτερες προδιαγραφές, προσωπικά χρησιμοποιώ τα στρατιωτικού τύπου Μ-frame με αντιβαλλιστικούς φακούς και η τιμή που βλέπω είναι άπαιχτη :shock: χτύπατα χαλαρά αλλά πρόσεχε μην είναι μαϊμού γιατι τα βλέπω φτηνά. :wink:

Image

Profile YIM
Gun Slinger
Gun Slinger

Tue Oct 13, 2009 20:38

Τα καλύτερα γυαλιά ever...!!!

''ΓΛΥΚΥ Δ' ΑΠΕΙΡΟΙΣΙ ΠΟΛΕΜΟΣ''

Profile
User
User

Tue Oct 13, 2009 21:03

Άστα καλύτερα Βαγγέλη...
Είναι ΠΑΡΑ πολύ φθηνά για να είναι τα S.I. που φαίνονται στη φωτογραφία!!!
Εγώ την πάτησα πάντως... :oops: :oops: :oops:
Για τσέκαρε αυτά...

Όταν αρχίσει η κατάβαση δε θα μπορέσετε να μου ξεφύγετε.
Θα είμαι εγώ ή κάποιος άλλος...
Αντίο!

Profile E-mail
Gun Slinger
Gun Slinger

Tue Oct 13, 2009 23:18

Για να είμαι ειλικρινής την έκανα την αγορά...
Ο Θεός Βοηθός..

Image

Profile
User
User

Thu Oct 15, 2009 15:41

Καταπληκτικά γυαλιά τα έχω 5 χρόνια έχουν φάει μέχρι και αρμύρα από θάλασσα τα έχω ξεπλύνει με νερό βρύσης ύστερα αλλά και έχουν κάνει κίχ.Τα είχα πάρει 150 ευρώ από εδώ,ακριβώς τα ίδια στην φωτό που παραθέτεις.

Profile E-mail
User
User

Sat Oct 17, 2009 00:16

Τα συγκεκριμένα τα κοιτούσα κι εγώ απο το ¨μπεη¨ αλλα ευτυχώς το έψαξα λίγο παραπάνω συγκρίνοντας φώτο απο Ελληνικό site και του ¨μπεη¨ και παρατήρησα ΟΤΙ..
το σηματάκι που έχουν στο σκελετό, είναι ¨λιγο¨ διαφορετικό.. στο μούφα ηταν πιο χοντροκομένο και με μικρές ατέλειες. :?
Θα μου πείτε οτι έπεσα σε μαϊμού.... Μπορεί!
Επίσης ο τύπος που δίνεις στο λινκ, δεν έχει ούτε μια σοϊκή(κανονική) φώτο. :?
Δε θέλω να σε απογοητέυσω αλλα ο δικός μου (με τα μαϊμού) ειχε σουπερ ντουπερ!!!! :lol:

Μόλις σου έρθουν, πες μας τι ρόλο βαράνε γιατί τα θέλει πολύ κόσμος!

Profile E-mail
Gun Slinger
Gun Slinger

Sun Oct 18, 2009 17:25

Λοιπόν μόλις τα παραλάβω θα κάνω το εξής...

1ον)Θα ανεβάσω λεπτομερέστατες φωτό.... για να δείτε και εσείς την επιτυχία η αποτυχία της αγοράς..και

2ον)Τον διάφανο φακό θα τον υποβάλλω στα εξής...
α)bb's στα 10μ...
β)bb's στα 5μ...
γ)bb's στα 2,5μ...

Όλα οι δοκιμές θα γίνουν με 450fps Μ4...
Εαν περάσουν επιτυχώς τότε νομίζω ότι για την δουλειά που προορίζονται θα μπορούν να φορεθούν άνετα από μένα...

Εν αναμονή λοιπόν των αποτελεσμάτων...

Παρακαλώ όταν ανεβούν οι φωτό και επειδή δεν έχω καμμία προηγούμενη εμπειρία σε OAKLEY κάποιος ποιο γνώστης από μένα και κρίνοντας απο τις φωτό να με διευκρινίσει εάν "τρώνε ή δεν τρώνε μπανάνα"

Λίζααααααααααααα Μπαανααααααααααναααααααααααα

Βαγγέλης - Λαμία..

Image

Profile
Gun Slinger
Gun Slinger

Sun Oct 18, 2009 22:28

Για την ιστορία να αναφέρω ότι έχω δεχτεί ριπή ΒΒs στα M Frame (3-4 πάνω στα "γυαλιά" και από ένα στο εκάστοτε τρυφερό μου μαγουλάκι) από απόσταση μικρότερη του 1m με ~400fps. Τα M Frames δεν καταλάβανε τπτ...δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τα μάγουλά μου...

''ΓΛΥΚΥ Δ' ΑΠΕΙΡΟΙΣΙ ΠΟΛΕΜΟΣ''

Profile
User
User

Mon Oct 19, 2009 13:05

Φίλε Βαγγέλη για την ιστορία κι εγώ σου λέω ότι είμαι κάτοχος Μ FRAME με σκελετό πολυκαρμπόν και αντιβαλιστικούς φακούς. Τα έχω 4,5 χρόνια και άξίζουν τα λεφτά τους.
Μου πέσανε χωρίς να πάρω είδηση και τα πάτησα με το αυτ/το. Δεν πάθανε ζημία αλλά ο
φακός είχε σημαδάκια και χρειάστηκε αλλαγή. Επί της ευκαιρίας τους φακούς τους τουφέκησα
στο σκοπευτήριο στα 30μ με σκάγια Νο8. Δέν διαπεράστηκαν, μερικά σκάγια 4 κόλησαν πάνω.
Τα είχα αγοράσει 160Ε. Όσον αφορά την τιμή που τα αγόρασες μας βάζειςσε σκέψεις, αν σκεφτείς ότι φακοί ξεκινούν από 50Ε περίπου και τα νταλακτικά λαστιχάκια (σκελετού, μύτης)
25Ε. Από την πλευρά σου δεν μένει νατα δοκιμάσεις και να δούμε τα αποτελέσματα.
Από τους εικονιζόμενους φακούς (υπάρχουν 3 σχέδια αν δεν κάνω λάθος, εκτός χρωματισμού), το ίδιο σχέδιο έχω κι εγώ, έχω αμφιβολία για την πλήρη κάλυψη του ματιού
πλαγίως του κεφαλιού από ορισμένες γωνίες βολής πχ. από σκάλες, από κάτω πρός τα πάνω
και πίσω πλάγια βολή. Για παιχνίδια δάσους όπως παίζετε και παίζουμε εδώ στη θεσ/κη, αν θολώσουν και τα τραβήξεις λίγο τότε σίγουρα έχεις ακάλυπτο σημείο πλαγίως του ματιού.
Προσέξτε το λίγο. Αυτός είναι ο λόγος που δεν τα φοράω. Φοβάμαι, όπως φοβάμαι να ρίχνω
και από ανάλογες γωνίες βολής.

ευχαριστώ Σταμάτης

Profile E-mail
Silent Death
Silent Death

Mon Oct 19, 2009 13:22

Σωστος ο hunter, συμφωνω με την επιλογη μεγαλου σχεδιου. Και για την ιστορια να αναφερω οτι τα τελη του 2005, ημουνα ενεργα παρων σε δοκιμη ενος μαγαζιου με αστυνομικα ειδη και πηγαμε να δοκιμασουμε 3 τυπους αντιβαλιστικων γυαλιων, τα Oakley M Frame, τα ShotProof και τα Whilley-X(εγω αυτα ντουφεκισα και οχι δεν τα λυπηθηκα, τα πληρωνε αλλος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ). Στις αποστασεις των 20, 7 και 4 μετρων με Νο4 σκαγια, τα αποτελεσματα μας εξεπληξαν ολους. Στα 20μ απλως εκαναν σημαδια στους φακους, στα 7μ βαθουλωματα χωρις διατρηση η τρυπημα των φακων και στα 4μ μικρη τρυπα αλλα μεγαλο και επικυνδυνο βαθουλωμα σε ολους τους τυπους γυαλιων. Θα μου πεις αφου εκανε επικυνδυνο βαθουλωμα ειναι επικυνδυνα και αυτα :shock: :? και θα σου απαντησω ΡΕ ΑΧΡΗΣΤΕ ΚΑΤΣΕ ΦΑΕ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΤΑ 4 ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ :shock: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

http://hellreckies.com/index_gr.htm
Οποιος φοβαται, παει σπιτι και κοιμαται...

Profile WWW
Gun Slinger
Gun Slinger

Mon Oct 19, 2009 15:05

Καταρχήν ευχαριστώ για το μεγάλο feedback που μου δίνετε...
Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι...
Εάν περάσουν επιτυχώς το test των bb's μετά τα περιμένει το test toy Glock μου (17αρι στα 20μέτρα και με φυσίγγια κοίλου γεμίσματος επίτηδες...)
Εάν είναι Λίζα Μπανάνα κατάσταση δεν πειράζει καλά να πάθω....
Εάν δεν είναι τότε μάλλον χτύπησα διάνα...

Ο Θεός Βοηθός..

Υπενθυμίζω δε ότι με την παραλαβή τους θα αναρτηθούν λεπτομερέστατες φωτό...

Βέβαια σκέφτομαι το εξής...
Εαν με συμφέρει και εαν ταιριάζει τότε να φέρω original μεγάλους φάκους...

Ίδωμεν

Υγ...
Τα Shot Proof 1 αλλά και τα νεώτερα Shot Proof 2 και με Glock17 (το κανονικό μου)στα 25μ και με SAIGA στα 10μ ναι μέν κάνουν βαθουλώματα αλλά δεν πέρασε τίποτα απο πίσω...

Μπορώ να αναρτήσω φωτό προς απόδειξη των λεγομένων μου......

Βαγγέλης - Λαμία

Image

Profile
Stuntman
Stuntman

Mon Oct 19, 2009 22:41

Να προσθεσω και εγω την αποψη μου......

Τα σκοπευτικα γυαλια, M-frames, κτλ, ενω μπορει να εχουν αριστα βαλλιστικα χαρακτηριστικα, οπως αποδυκνυεται απο επισημες και...ανεπισημες δοκιμες, θεωρω οτι δεν κανουν για airsoft χρηση.

Ο λογος ειναι οτι ειναι "ανοιχτου" τυπου, πραγμα που σημαινει οτι ενα βλημα χαμηλης ενεργειας (πχ bb) αντι να "χωθει" στο προσωπο, οπως θα εκανε πχ ενα σκαγι, ή ενα θραυσμα, μπορει να κανει γκελ και να περασει απο διακενο και να τραυματισει το ματι.

Νομιζω οτι θα πρεπει να αρχισουμε να μιλαμε σοβαρα για την επιβολη, η την γενικοτερη ενθαρυνση της χρησης κλειστων γυαλιων τυπου goggles

And I will show you where the Iron Crosses grow....
Troublemaker par excellence.....

Profile ICQ
Silent Death
Silent Death

Mon Oct 19, 2009 22:50

Οζυ, δεκτο αυτο που λες, αλλα δεν εχω δει σε καμια αλλη χωρα να απαγορευει τα ανοικτου τυπου. Οχι οτι το εχω ψαξει κιολας, αλλα δοξα το Θεο, εχουμε αρκετα ατομα που παιζουν η επαιζαν airsoft στο εξωτερικο και δεν ισχιει κατι τετοιο πουθενα αλλου. Συν το οτι αλλο μας καταλογιζουν εδω μεσα, αν αρχισουμε και τετοιου τυπου απαγορευσεις... καλα κρασα μετα :| :roll: :roll: :roll: .

http://hellreckies.com/index_gr.htm
Οποιος φοβαται, παει σπιτι και κοιμαται...

Profile WWW
Stuntman
Stuntman

Tue Oct 20, 2009 09:28

Καθολικες απαγορευσεις δεν υπαρχουν, εκτος απο ορισμενα πεδια και events (πχ Cimerian airsoft) που επιβαλλουν κλειστου τυπου γυαλια, αυτο που θα μπορουσαμε να κανουμε αν θελαμε ειναι να ενθαρυνουμε τους παιχτες για δικη τους ασφαλεια να φορανε goggles, αντι για ανοιχτου τυπου γυαλια...

And I will show you where the Iron Crosses grow....
Troublemaker par excellence.....

Profile ICQ
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next