Hellas Airsoft Hellas Airsoft  
It is currently Fri Nov 24, 2017 23:08

Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Ιδέες για μετατροπές όπλων Star Wars 
Author Message
Silent Death
Silent Death

Post Ιδέες για μετατροπές όπλων Star Wars
Tue May 26, 2009 15:37

Ανοιξα αυτό το θέμα για να μην γεμίσω/γεμίσουμε το θέμα για τη συζήτηση του παιχνιδιού με συζητήσεις για πιθανές μετατροπες όπλων. Θα παρακαλούσα λοιπόν, όποιον ενδιαφέρεται να μοιραστεί μαζί μας τις μοντελιστικές του ανησυχίες για τις εικαστικές μετατροπές εξοπλισμού για το παιχνίδι Star-Wars που θα ετοιμάσουμε να το κάνει σε αυτό το topic, προσθέτωντας (εντελώς καλοδεχούμενα) τις γνώσεις και απόψεις του!!!

Ξεκινώ με το θέμα που άνοιξα για το Μ4 και την ομοιότητα του με το Α280!!

Σας είπα οτι μοιάζει καταπληκτικά, όπως ίσως ήδη προσέξατε! Τι εννοώ:

Image

Το πρόβλημα μας είναι πως θα μετατρέψουμε το Μ4 να δείχνει με Α280.

Αν στη φάση 1, χωρίσουμε τη φωτό του Α280 σε επιμέρους τμήματα για να βρούμε με τι θα τα κατασκευάσουμε, βλέπουμε διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα:

Το κομμάτι Α, που θα εφαρμόσετε στον υπάρχοντα σωλήνα του Μ4, πρέπει να βρεθεί, είναι αρκετά δύσκολο και θέλει φαντασία, δεν έχω σκεφτεί ακόμη κάποιο κομμάτι απο κάτι χαρακτηριστικό που να δείχνει έτσι!

Το κομμάτι Β πάλι, είτε βρίσκετε κάτι που να μοιάζει, είτε (νομίζω) η χρήση και (προσωρινή) προσαρμογή (για ένα παιχνίδι είναι άλωστε) οποιουδήποτε cheek-piece θα ήταν σχετικά εύκολη υπόθεση

Το κομμάτι Γ, δεν θα το σχολιάσω καν. Εκεί ξέρετε ήδη τι να βάλετε εάν και εφόσον το θελήσετε.

Το κομμάτι Δ είναι το πιο ενδιαφέρον: Φαίνεται να έρχεται κατευθείαν απο κάποια καραμπίνα!!

Όπως και το κομμάτι Ε, ανάλογα με το είδος καραμπίνας που κοιτάμε...

Έχοντας λοιπόν επιτυχώς εντοπίσει τα επιμέρους τμήματα (αυτό θα είναι και η δύσκολη αρχή, μοντελιστικα) πάμε στη Φάση 2!!

Εδώ επιλέγετε το Μ4 της συλλογής σας που θα αποφασίσετε να μετατρέψετε, και δεδομένου οτι δεν σκοπεύετε να ξοδέψετε 100€ για την αγορά μιας airsoft καραμπίνας που θα διαλύσετε μόνο για τους αισθητικούς σκοπούς ενός παιχνιδιού, θα πάρετε σβάρνα τα πανυγήρια (που έχουμε πολλά) για να βρείτε μια πανυγιριτζίδικη καραμπινα με 10€ που να πληρεί τους αισθητικούς σκοπούς για τους οποίους τη θέλετε!! (αυτό το κομμάτι το έβαλα σε ξεχωριστή φάση γιατί θα είναι δύσκολο να βρείτε αυτό που θα σας ικανοποιήσει και απαιτεί ψάξιμο!!)

Φάση 3
Όταν τα έχετε βρεί, φαντάζομαι θα είναι πολύ εύκολο να τεμαχίσετε τα πλαστικά κομμάτια που σας ενδιαφέρουν, το Δ και το Ε. Κοιτάξτε αν σας βολεύει να μείνουν μαζί, ή αν βολεύει περισσότερο να τα "πριονίσετε" χωριστά. Φαντάζομαι οτι θα χρειαστεί και κάποιο σχετικό "λεηλάτημα" το εσωτερικό της κάννης της καραμπίνας και ίσως τα σχετικά κοψίματα, για να καταφέρετε να το φορέσετε σαν "κουκούλι" στο μπροστινό μέρος του Μ4.

κατόπιν, θα χρειαστεί να "γδύσετε" το αγαπημένο σας Μ4 απο κοντάκι και forward receiver, και να λύσετε το πρόβλημα του που θα βάλετε την μπαταρία (κάτω απο τί θα την κρύψετε). Πιθανώς αν δεν έχετε ήδη πάει σε LiPO, να το κάνετε τώρα, αλλά αν προβείτε σε τέτοια μετατροπή, θα είναι καλό και για το μέλλον του όπλου σας, όταν βγάλετε όλα αυτά τα "φτιασίδια" και το αποκαταστήσετε στην αρχική του μορφή!

Φάση 4
Εάν :lol: ή όταν καταφέρετε να "φορέσετε" το κούφιο κουκούλι της πανυγηριτζίδικης καραμπίνας στο μπροστινό μέρος του Μ4, θα έχετε ήδη κάτι που να μοιάζει δραματικά στο τελικό αποτέλεσμα που επιχειρείτε να φτιάξετε! Θα χρειαστεί πιθανώς να γεμίσετε το εσωτερικό της με κάτι, ωστε να μην χορεύει γύρω απο την πραγματική κάννη του Μ4 σας.

Κατόπιν, θα προσθέσετε το cheek-piece, και το κωνικό κομμάτι που πρέπει να βρείτε στο σωλήνα της υπαρχουσας κάννης του Μ4, και θα βάλετε τα κομμάτια Γ όπως και όπου γνωρίζετε.

Νομίζω, πως το αποτέλεσμα θα είναι θεαματικά παρόμοιο με την αρχική φωτό.

Θέλει πολλή δουλειά και ψάξιμο μεν, αλλά πιστεύω πως είναι δυνατό σχετικά εύκολα χωρίς να παρέμβετε στη λειτουργία του όπλου.

θα ποστάρω και ότι άλλη ιδέα μου κατέβει, περιμένω σχόλια και ιδέες ειδικά αν είστε μοντελιστής!

Χαιρετισμοί,

Spaniard

Who Dares Wins
Hell Reckies Airsoft Team

Profile E-mail WWW
Silent Death
Silent Death

Post Re: Ιδέες για μετατροπές όπλων Star Wars
Tue May 26, 2009 20:48

Omegaaaa, τον τροχοοοοοο.........
Καταρχην, ο σωληνας αυτος θα μπορουσε να ειναι η μπαταρια μας βαμενη μαυρη και στιριγμενη στο RIS του κορμου (1α)
Τα σκοπευτικα, παραπεμπουν αμεσως σε κοντη διοπτρουλα (το μεσαιο), τα αλλα... :roll: (2α)

Η κανη, θα πρεπει να περαστει μεσα απο την αποθηκη φυσιγκιων της καραμπινας και οχι απο την κανη της. Για να μην χωρευει, πιστευω λιγο αρμαφλεξ (το σωληνοτο μονωτικο για σωληνες), θα μας κανει την χαρη να το σταθεροποιησει. (3α)

Το σκοπευτικο του Μ-4 θα πρεπει να αφαιρεθει τελειως και να αντικατασταθει απο ενα σκοπευτικο απο ΑΚ, στην ακρη πλεον, της κανης. (4α)

Την γεμηστιρα μπορουμε να καλυψουμε εξωτερικα με φυλλο πλαστικου απο μοντελιστικα καταστηματα (για να μπορουμε να την αλλαζουμε κιολας :wink: ).(5α)

Το chick rest ειναι το πλεον ευκολο, με δυο κοματια αρμαφλεξ τυλιγμενα με μονωτικη ταινια (6α)

Το τριγωνικο κοντακι τωρα. Χμμμμμμμμ. Ορκιζομαι οτι καπου το εχω ξαναδει αυτο το κοματι. Κατι σε εξαρτημα αυτοκινητου μου κανει, αλλα........ :roll: :roll: :roll: :roll: (7α)

Image

http://hellreckies.com/index_gr.htm
Οποιος φοβαται, παει σπιτι και κοιμαται...

Profile WWW
Silent Death
Silent Death

Wed May 27, 2009 09:25

Το σκοπευτικό (ΑΚ), σωστά όπως λές, αν και μπορείς να ξεφύγεις γεμίζοντας τις τρύπες του μπροστά σκοπευτικού του Μ4, είτε με φύλλο πλαστικού, είτε ακόμη και με ταινία. anyway

για τα υπόλοιπα μπορώ μόνο να πώ οτι "μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι" :lol:

Όσο για το τριγωνικό κομμάτι, και εγώ έχω σπάσει το κεφάλι μου, που το έχω ξαναδεί...

και δεν δίνει και σημεία ζωής ο Vaszi να μας λύσει το πρόβλημα...

ΚΟΝ, deadlock, geo, και λοιποί μοντελάδες (που δεν μου έρχοντα όλα τα ονόματα για να τα απαριθμήσω όλα), δεν μας δίνετε κανένα pointer, ή καμιά άλλη ιδέα για πιθανές μετατροπές και άλλων μοντέλων?

Who Dares Wins

Profile E-mail WWW
Silent Death
Silent Death

Wed May 27, 2009 13:49

Spaniard wrote:
"μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι"

Αν δεν ταιριαζαμε, δεν θα συμπεθεριαζαμε... :lol: :lol: :lol: :lol:

Profile WWW
Gun Slinger
Gun Slinger

Wed May 27, 2009 15:37

Καλησπέρα,

Μέχρι να βρεθεί που έχουμε δει αυτό το τριγωνικό κομμάτι, κάτι που ίσως αποδειχτεί λύση. Ίσως φανεί περίεργη σε μερικούς αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Ψάχνοντας κάτι αεροπορικού περιεχομένου άσχετο με το airsoft το μάτι μου έπεσε σε αυτό

http://www.transair.co.uk/product4.asp? ... ct_ID=1003

με λίγο ψάξιμο βρήκα και αυτό

http://www.biorelief.com/portables-comp ... daptor.htm

με λίγη δουλίτσα και ένα βαψιματάκι και είναι έτοιμο για το Μ4 :)

Image
Fly Low Hit Hard

Profile
Silent Death
Silent Death

Thu May 28, 2009 00:24

Φιλαρακι, οχι σιγουρα δεν το ειχα δει σε "ΠΑΠΙΑ" :shock: :shock: :shock: :shock:

Profile WWW
New User
New User

Thu May 28, 2009 10:15

αφού πέφτουν ιδέες στο πραπέζι για ρίχτε και μια ματιά σε αυτό
ee-3 blaster carbine Fett's gun.

http://img23.imageshack.us/img23/7381/ee3blaster.jpg

με λίγη φαντασία και έναν καλό αερογράφο νομίζω οτι κάτι γίνετε.

- LAZY SEALS -

Profile
Silent Death
Silent Death

Thu May 28, 2009 10:32

NAI!!!!!

Image

αν έχεις περίστροφο, απο ότι βλέπω είναι πανεύκολο, είτε να το ντύσεις με πλαστική σωλήνα, είτε να το στολισεις με 6 σωλήνες γύρω απο την πραγματική του κάννη (να του δώσεις ένα look πιό vulcan, και φινίρισμα με χρώματα και κανα πλαστικό!!

Εύγε!!!

να υποθέσω οτι θα δούμε το εγχείρημα στο παιχνίδι? :wink:

Αν το επιχειρήσεις, κάνε ενα review, να παίρνουμε και οι υπόλοιποι καμια ιδέα!!!

Χαιρετισμοί,

Spaniard

Who Dares Wins

Profile E-mail WWW
Gun Slinger
Gun Slinger

Thu May 28, 2009 12:36

Helistas wrote:
Φιλαρακι, οχι σιγουρα δεν το ειχα δει σε "ΠΑΠΙΑ" :shock: :shock: :shock: :shock:

Δεν είπα ότι το είδες σε πάπια george :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol Απλώς μια ιδέα να δεν βρούμε τι είναι αυτό....

Πάντως χτες με αυτό το σχήμα είδα τις ψάθινες σκούπες αλλά και εξάρτημα ηλεκτρικής σκούπας.... Ελπίζω να μην είναι αυτο που βλέπουμε συνέχεια....

And the search continues....

Image
Fly Low Hit Hard

Profile
Gun Slinger
Gun Slinger

Sat May 30, 2009 09:33

Στο παρακάτω link έχει το κλασσικό blaster των storm troopers αλλά και το όπλο των jawa (μοιάζει με M1 μινιατούρα)

http://www.geocities.com/starwarstrader_nz/props.html?200929?200930

το κομμάτι που ψάχνουμε για το κοντάκι είναι του mg-42
δείτε εδώ :
http://www.scaar.at/airsoft/mg42.htm
http://www.wwiiguns.com/store/product_details.php?p=189

Σε αυτό βασίζεται και το εν λόγω blaster των ταινιών. Το κακό είναι οτι κοστίζει... :)

Και τέλος αυτό το link νομίζω οτι περιλαμβάνει σχεδόν όλα τα blasters του SW Universe

http://starwars.wikia.com/wiki/Category:Images_of_blaster_weapons
(ρίξτε ματιά και στα subcatergories δεν είναι μόνο όσα φαίνονται σε αυτή τη σελίδα)

Profile E-mail
Pilgrim
Pilgrim

Sat May 30, 2009 20:13

Γιατί εγώ ήξερα πως στο Star Wars χρησιμοποιούσαν για όπλα μόνο εκείνα τα πολύχρωμα ραβδιά...? :P

Anyway. Πιστεύω πως το blaster που έδωσε ο geoarv στο πιο πάνω post του, μοιάζει περισσότερο στο KAR98 Mauser. Δείτε:

Image

Image

Με ένα βαμένο κατάλληλα σπρέυ: Image

Και...

Image

Ενώ το αυθεντικό είναι:

Image

Μόνο η γεμιστήρα του λείπει...

Οι 'Ελληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν 'Ελληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

Profile
Pilgrim
Pilgrim

Sat May 30, 2009 21:27

Επίσης το Bolacarbine μοιάζει αρκετά με το QB78. Δείτε τις φωτογραφίες:

Bolacarbine
Image

QB78
Image

Δυστυχώς, όμως, με ένα γρήγορο search, μπορώ να πω πως δεν υπάρχει σε airsoft gun, παρά μόνο σε airgun. :(

Το Heavy ACP repeater θα μπορούσε να το υποδηθεί το M249, ενώ το Protoncarbine είναι το G36K σε metal edition.

Δείτε το και μόνοι σας:

Heave ACP repeater
Image

M249
Image

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Protocarbine
Image

G36K
Image

Υ.Γ.: Sorry για το δεύτερο post, απλά πιστεύω πως είναι σχετικά άσχετα. Αν το θεωρείτε αναγκαίο, πείτε μου για να τα ενσωματώσω και τα δύο σε ένα.

Οι 'Ελληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες! Οι ήρωες πολεμούν σαν 'Ελληνες... (Ουΐνστον Τσόρτσιλ, 1940)

Profile
Devastator
Devastator

Sat May 30, 2009 22:00

Φάνη, πες μου ότι παίζεις SWG να κόψω τις φλέβες μου ΤΩΡΑ! :D :D :D

Image
Όταν θέλεις, ψάχνεις τρόπους...Όταν δεν θέλεις, ψάχνεις αιτίες...!

Profile E-mail
Pilgrim
Pilgrim

Sun May 31, 2009 12:57

Αν σου πω ότι δε ξέρω καν τι είναι, τι θα πεις? :P

Τώρα το googlαρα και είδα τι σημαίνει...

Sorry για τη δημόσια "ιεροσυλία" περί Star Wars και το off topic, αλλά με προκάλεσε... :roll:

Profile
User
User

Sun May 31, 2009 13:57

ζητω συγγνώμη προκαταβολικά για τα greeklish αλλα δεν έχω καταφέρει ακόμα να ενεργοποιήσω τα ελληνικά.
Ψάχνοντας για υλικά για custom κατασκευές βρήκα το εξής :http://www.specialairsoftsupplies.co.uk/index.php?act=viewProd&productId=810 είναι από τι σειρά "Alien" αλλα πιστεύω ταιριάζει στο theme του star-wars
και πάλι συγγνώμη για τα greeklish αλλα πιστεύω το link θα δώσει ιδέες για όμορφες κατασκευές

"τώρα και σε ελληνικά χάρι στις πολύτιμες συμβουλές του Dula"

http://www.redcircle.gr/misc/redcircle_signature.png

Last edited by Moric on Mon Jun 01, 2009 11:30, edited 1 time in total.

Profile E-mail
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next